24 жовтня о 12 годині у Дрогобицькому районному Будинку культури по вул. 22 Січня, м. Дрогобич, відбудеться презентація наукових видань з історії та культури Франкового краю напередодні підготовки до святкування 400-річчного ювілею із часу заснування Чину Святого Василія Великого УГКЦ. В програмі презентації передбачено ознайомлення освітян краю із сучасними виданнями про василіанські монастирі Перемишльської єпархії (кінця XVII – XVIIIст.). Запрошуються усі бажаючі.
1.Стецик Ю. Візитації василіанських монастирів Перемишльської єпархії 1747 – 1767 рр. – Жовква: Місіонер, 2016. – 232 с.
В основу археографічного збірника покладено окремі описи із книги протоколів візитацій василіанських монастирів Святопокровської провінції 1747–1767 рр., що зберігаються у Центральному державному історичному архіві України в м. Львові. До видання увійшли тільки ті докумети, які описують монастирі Перемишльської унійної єпархії другої половини XVIII ст. Загальні візитаційні описи доповнено характеристикою чернецтва, яка відклалася у давніших ревізіях обителей за 1747 р. У книзі подано найрепрезентативніші тексти протоколів за окремі роки, а в укладеному реєстрі представлено віднайдені упорядником вихідні дані про візитації за інші роки, вже опубліковані або ж збережені у рукописних збірках України та Польщі. Видання адресоване фахівцям з історії та культури східного чернецтва ранньомодерного часу, а також усім тим, хто цікавиться регіональною історією та церковним краєзнавством.
2.Стецик Ю. Василіанське чернецтво Перемишльської єпархії (друга половина XVIII ст.): словник біограм. – Жовква: Місіонер, 2015. – 312 с.
До словника увійшли загальні, підставові, фрагментарні біографічні відомості василіанського чернецтва, яке впродовж другої половини XVIII ст. проживало по різних монастирях Перемишльської унійної єпархії. Інформація про монахів подана у стандартній формі: час та місце народження, час та місце вступу до чернецтва, період проходження новіціату, час складення чернечих обітів професа, освітні студії, види свячень, переміщення по монастирях Святопокровської провінції з метою виконання чернечих обов’язків. Словник – як науково-довідкове видання адресоване науковцям, учителям, краєзнавцям, усім зацікавленим історієюЦеркви.
3. Стецик Ю. Василіанські монастирі Перемишльської єпархії (кінець XVII – XVIII ст.). – Жовква: Місіонер, 2015. – 388 с.
У дослідженні показано інституційний розвиток василіанських монастирів за основними періодами їх діяльності: фундації (кінець XIII – XVII ст.), перехід до унії (кінець XVII – початок XVIIІ ст.), утворення Святопокровської провінції та входження до неї унійних монастирів єпархії (1739 – 1780 рр.). Розкрито економічне підґрунтя функціонування чернечих обителей, яке відобразилося в організації певних господарсько-фінансових відносин: веденні фільваркового господарства, допоміжних промислів та участі у фінансово-кредитних відносинах. Насвітлено основні засади духовної формації чернецтва східного обряду, які в аналізований період зазнали суттєвих змін – від єпархіальної до централізованої системи управління з уніфікованим монастирським уставом та Конституцією ЧСВВ. Визначено внесок монастирів у розвиток духовної культури Підгір’я. Монографія адресована науковцям, учителям, краєзнавцям, усім зацікавленим історією Церкви.
EventList powered by schlu.net