SDE

На Старосамбірщині найменовано школу в честь ісповідника віри

31 серпня 2010
Друк E-mail
29 серпня владика Ярослав відвідав с. Тернава, що на Старосамбірщині, де відслужив Архиєрейську Літургію у співслужінні духовенства Добромильського деканату. Промовляючи до вірних пастирське слово, архиєрей подав екзегезу євангельської притчі про весільний бенкет, яка читалась цієї неділі. Звертаючи увагу вірних на постать чоловіка, що увійшов на гостину без весільної одежі, владика зазначив: "У ті часи господарі, які запрошували гостей на весілля, давали кожному особливу весільну одежу, яку треба було одягати, заходячи в банкетний зал". Отож, входячи на весільну гостину, гість мав бути приготованим.
Відтак владика порівняв цей випадок з притчі із літургійним життям християнина: "Коли священик запрошує нас до Євхаристії під час Літургії, він звертається до народу, не кажучи: “Підійдіть як ви є”, а „Зі страхом Божим, вірою і любов’ю приступім”. Запрошуючи нас на Євхаристійну гостину, Бог дає нам весільну одіж: "Ви, що в Христа хрестилися, у Христа зодягнулися" (Гал.3, 27). Підводячи підсумок, владика зазначив: "Кожного дня ми маємо одягати Христове співчуття, Його доброту, Його бідність, Його смирення, Його терпеливість, Його прощення і передусім Його любов, яка усе зв’язує у досконалій гармонії".

Після завершення Літургії за участю архиєрея відбулось найменування місцевої школи на честь о. Северіяна Гнатюка, ісповідника віри, який відійшов до Господа 23 березня 1994 року. Архиєрей освятив пам’ятну дошку та кімнату-музей в приміщенні школи, присвячені о. Северіяну. Відтак владика Ярослав склав подяку прот. Ігореві Ільківу за старання докладені до організації святкувань та усім, хто трудився над увіковіченням пам’яті о. Северіяна Гнатюка.

Опісля в приміщенні школи відбулась святкова академія пам’яті о. Северіяна. Під час академії очевидці поділились спогадами про покійного о. Северіяна, а вчителі виконали духовно-патріотичні пісні.

 

Біографічна довідка

Отець Северіян (Михайло) Гнатюк, ЧСВВ народився 28 грудня 1918 року у селі Савчин (Сокальського повіту на Львівщині) у багатодітній побожній родині. Навчався у Сокальській гімназії. На новіціят отців Василіян у Крехові вступив 29 серпня 1935 року.  Часові монаші обіти склав 25 квітня 1937 року, а вічні - 11 липня 1942 року. Бр. Северіяну все ж таки вдалося, незважаючи на початок Другої світової війни, закінчити філософсько-богословські студії. У 1942 році в Перемишлі він був висвячений на священика єпископом-помічником Перемишльської єпархії Григорієм Лакотою (нині блаженним). До другого приходу більшовиків у Галичину виконував священиче служіння у Добромильському монастирі. Надавав духовну обслугу вірним довколишніх сіл П'ятниця, Тарнава і Поляна. Коли комуністи заарештували ігумена о. Макарія Розумійка, у монастирі залишилися о. Северіян і декілька старших ієромонахів. Комуністи примушували його, як також і багатьох греко-католицьких священнослужителів, підписати перехід на "православіє". Вони "обіцяли" молодому священикові, що тим самим він збереже монастир від упадку і ліквідації. Не домігшись від о. Северіяна згоди на перехід, безбожницька влада вигнала насильно з Добромильської обителі всіх ченців.

Отець Северіян Гнатюк, ЧСВВ не був заарештований, але протягом цілого свого життя він зазнавав систематичних переслідувань з боку кадебістів. За свідченням очевидців майже щодня  о. Северіян Гнатюк, ЧСВВ відправляв підпільно  Богослужіння у хаті при зашторених вікнах і зачинених дверях. Хоч доносів не бракувало, та жодного разу облавники не змогли його спіймати під час виконування ним душпасіирських обов'язків. Він хрестив дітей чи давав шлюби не тільки мешканцям с. П'ятниці, а й жителям довколишніх сіл та міст. До нього також привозили дітей для першої св. Сповіді й урочистого св.Причастя. До о. Северіяна приходили на науку хлопці, багато з яких пізніше стали священиками.

Незважаючи  на те, що недуга прикувала о. Северіяна  до інвалідного візка, він продовжував  жертвенно виконувати свої священичі обов'язки. За два тижні до смерті він лежав немічний та незрячий і молився. Отець Северіян Гнатюк, ЧСВВ терпеливо зносив свої недуги і без зойку та нарікань відійшов до Господа 23 березня 1994 року. 

 

о. Олег Чупа,
прес-секретар Самбірсько-Дрогобицької єпархії

Теми: Добромильський деканат, Ярослав (Приріз)

Інші публікації за темою

banner

Архів
^ Догори